Za co odpowiada trener motoryczny? Zapraszamy do wywiadu z Jarosławem Kulczykiem

Od kilku tygodniu w Świcie Nowy Dwór Mazowiecki pracuje trener przygotowania motorycznego. Na czym polegają jego codzienne zajęcia? Zapraszamy do przeczytania poniższego wywiadu.

Adam Szabłowski: Na czym polega rola trenera motorycznego w klubie piłkarskim i za co odpowiadasz w Świcie?

Jarosław Kulczyk (trener przygotowania motorycznego): Trener przygotowania motorycznego ma za zadanie oceniać oraz poprawiać stan wytrenowania zawodników, pomagać trenerom piłki nożnej w analizie i doborze odpowiednich środków treningowych, podnosić poziom kultury fizycznej zawodników i edukować zawodników z zakresu procesu treningowego i wszystkich aspektów około-treningowych tak, aby ukierunkować ich w dążeniu do poziomu mistrzowskiego. W Świcie pracuję przy rocznikach 2009, 2008, 2007, 2006, 2005/2004 (jako części drugiej drużyny seniorów grającej w lidze okręgowej) oraz pracuję w sztabie szkoleniowym pierwszej drużyny MKS Świt Nowy Dwór Mazowiecki, jako osoba zajmująca się przygotowaniem fizycznym.

Dlaczego przygotowanie motoryczne jest tak ważne w piłce nożnej i ogólnie w sporcie?

Przygotowanie fizyczne to jeden z podstawowych filarów sportu jak i piłki nożnej. Dobrze przygotowany fizycznie zawodnik jest w stanie trenować ciężej i pokonywać stawiane przed nim wymagania, obciążenia treningowe oraz meczowe, unikać urazów i podnosić swój poziom wytrenowania, co może mieć wpływ na efektywność pracy całej drużyny i realizację zadań taktycznych wymaganych przez trenera głównego. Piłka nożna wymaga intensywnej pracy, a jej rozwój stale podnosi wymagania jakie są stawiane przed zawodnikami, ponieważ gra jest coraz bardziej intensywna, szybsza i zorganizowana.

Jaka jest różnica w pracy z dziećmi, a z seniorami?

Różnica jest ogromna, to zupełnie inna praca. W zależności od wieku młodych zawodników powinniśmy skupiać się na odpowiednim doborze i formie treningów. Celem pracy z młodymi zawodnikami jest przeprowadzenie ich przez procesy, które finalnie powinny ich przygotować do rywalizacji z seniorem. Proces rozwoju jest długi i wymaga bardzo ciężkiej pracy w każdym aspekcie, zarówno technicznym, taktycznym, fizycznym i mentalnym. To ciężki i skomplikowany proces, w którym celem jest wprowadzenie zawodnika do drużyny seniorów i przygotowanie go do rywalizacji z najlepszymi. Forma zawodnika dorosłego zależy od wielu czynników, aktualnego stanu wytrenowania, aktualnego stanu zdrowia, każdy aspekt życia ma wpływ na formę, wymaga wielu godzin pracy nad sobą oraz szerszego spojrzenia na indywidualizm treningowy, a wszystko wymaga wysokiej intensywności treningowej, im wyższy poziom rozgrywek tym cięższa praca i stawiane wymagania.

Co należy do podstawowych/obowiązkowych narzędzi pracy trenera motorycznego i jak wyglądają zajęcia? 

Zajęcia czy treningi to tylko kropla w morzu pracy trenera przygotowania motorycznego. W Polsce trener przygotowania zazwyczaj łączy wiele funkcji i dostarcza jak najwięcej informacji o stanie wytrenowania zawodników i stanie zdrowia jak i przydatności zawodników w odniesieniu do pracy całej drużyny, czy założeń jakie nakłada główny trener. To codzienna praca zarówno na boisku, jak i poza nim. Analizy, zbieranie informacji od zawodników i określanie codziennie ich możliwości czy przydatności do wykonywania zawodu, grania w piłkę na wysokiej intensywności. To praca w klubie i praca w domu, czas na analizy, planowanie i kontrolowanie procesów treningowych.  

Przez pierwszy tydzień po urlopach drużyna seniorska przeszła szereg badań. Co to były za badania i jaki mają cel?

Podczas pierwszych dni treningowych zawodnicy przeszli szereg testów określających aktualny stan zdrowia oraz poziom wytrenowania drużyny, będący podstawą do planowania pracy w najbliższych tygodniach treningów i cykli treningowych. Określono aktualny poziom wytrzymałości, szybkości, mocy, siły oraz możliwości pokonywania wysokich intensywności biegowych.  Przeprowadzone zostały podstawowe badania jakie wykonuje się na poziomie Polskiej Ekstraklasy, czy wielu klubów na poziomie centralnym.

Jak wypadli zawodnicy?

Aktualny stan wytrenowania napawa optymizmem, ale i wymaga bardzo szczegółowej zindywidualizowanej  pracy, co wpłynie na podniesienie stanu wytrenowania, zminimalizowanie występowania urazów i poprawienia aspektów fizycznych. Jesteśmy na dobrej drodze, aby poziom formy był na wysokim poziomie, przed nami najcięższe tygodnie pracy, weryfikacja nastąpi wraz z początkiem rozgrywek, jak i w całej rundzie wiosennej w meczach mistrzowskich.

Pracowałeś w takich klubach jak Wisła Płock czy Termalica Bruk-Bet Nieciecza oraz współpracujesz z wieloma klubami. Jak oceniasz potencjał organizacyjny i infrastrukturalny Świtu?

Świt Nowy Dwór Mazowiecki to bardzo prężnie rozwijający się klub, pod każdym względem organizacji klubu piłkarskiego, z dużym naciskiem na pracę z młodzieżą i rozwój w każdym aspekcie treningowym i około-treningowym, a poziom sportowy jest na bardzo wysokim poziomie. Czuć atmosferę pracy, a ludzie są życzliwi i miło spędza się tu czas.

Czego życzyłbyś sobie w Świcie?

Sukcesów sportowych i rozwoju każdego podopiecznego w klubie oraz poniesienia poziomu ogólnego wytrenowania.

Dziękuję za rozmowę.